Последни новости и информации
 
 
Европска Унија го одобри проектот за последната делница од пругата кон Бугарија, алоциран грант од 3.5 милиони евра - 4/18/2014
Почитувани, Ве информираме дека Делегацијата на Европската Унија на 17.04.2014 година го одобри проектот за изработка на основен проект за делницата од железничкиот Коридор 8 од Крива Паланка до границата со Република Бугарија.
повеќе...

Покани до медиуми - 4/17/2014
Почитувани, Ве информираме дека денес Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе ја посети локацијата каде се во тек градежни активности за изградба на патот од Долно Српци до Беранци во општина Могила.
повеќе...

Јанакиески:Почна изградбата на патот до Зрзе во вредност од 1,7 милиони евра - 4/10/2014
Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, заедно со прилепскиот градоначалник Марјан Ристески го посети манастирот „Свети Архангел Михаил“ во Варош, во Прилеп.
повеќе...

Јанакиески на одбележување на првата пруга: Со воз во Бугарија до 2022 - 4/8/2014
Железничко поврзување со Бугарија до 2022 година и подобрување на комплетната инфраструктура во железницата, најави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески на одбележувањето на првата пруга од Солун до Велес и 141 година од Македонските железници.
повеќе...

Покана до медиуми - 4/8/2014
Почитувани, Ве информираме дека денес, Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе присуствува на одбележувањето на денот на железницата во Република Македонија, кое ќе се одржи на игралиштето „Работнички“, кај националната арена „Филип II“ во 10:30 часот.
повеќе...

Директен лет Скопје-Париз двапати неделно - 4/4/2014
Нискобуџетната компанија „Визер“ од денеска воведе директна авиолинија Скопје-Париз. Компанијата на оваа релација ќе сообраќа два пати во неделата, во понеделник и во петок, од аеродромот „Александар Велики“, по цена за билет во еден правец од 30 до 70 евра.
повеќе...

Покана до Медиуми - 4/4/2014
Почитувани, Ве информираме дека денес, Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе присуствува на прес-конференцијата по повод официјалниот почеток на директната авионска линија Скопје-Париз, која ќе се одржи на аеродромот „Александар Велики“ – Скопје во 16:00 часот.
повеќе...

На изградбата на автопатиштата работа за над 1000 лица - 4/3/2014
Почетокот на изградбата на двата автопата Скопје-Штип и Кичево-Охрид веќе ги даваат првите резултати. Денес е објавен оглас за вработување на еден од подизведувачите за над 650 лица, изјави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски.
повеќе...

Неготинско Тремник заедно со 30-ина населени места ќе добијат канализациски систем – решено прашање за над 1000 жители - 4/2/2014
Во триесетина населени места во земјава со заеднички средства на централната и локалната власт се изведуваат проекти за изградба на канализациски систем. Инвестицијата е 175.000 евра. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска заедно со градоначалникот на Неготино Ванчо Апостолов изврши увид на градежните активности за канализациски систем во неготинското село Тремник.
повеќе...

Покана до медиуми - 4/1/2014
Почитувани, Ве информираме дека утре (среда, 02.04.2014 година), Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе оствари работна посета на општина Неготино.
повеќе...